בשנת 2005 עבר בכנסת חוק "החולה הנוטה למטרתו" כשהרעיון הבסיסי שלו היה למצוא את האיזון העדין שבין ערך החיים לאוטונומיה של האדם לקבוע את גורלו, ובפרט במקרים בהם הוא עומד בפני מצב של מוות. החוק קובע למעשה שבמקרים בהם יש הערכה שהחולה לא יוכל לשרוד מעל 6 חודשים הוא יכול לבקש שחייו לא יוארכו, כלומר לא ייתנו לו טיפולים מאריכי חיים, אך כן יש לתת לו טיפולים נלווים, הזנה, אנטיביוטיקה ועוד. במקרה ומדובר בחולה שיש לו שבועיים לחיות, אז ניתן, על פי בקשתו, לא לתת לו גם טיפולים נלווים.

חוק זה מתקשר באופן ישיר עם כל התחום של בדיקת צו קיום צוואה, צוואות וירושות. הוא מתקשר איתו ברמה הפרקטית וכן ברמה הפילוסופית. ההסבר לכך הוא, שמצד אחד יש את החולה אשר בתקופה זו אמור לכתוב (במידה ולא כתב קודם לכן) את הצוואה, ואז עולה שאלה, האם הוא מסוגל, האם הצוואה לא נכתבת בלחץ גורמים מסוימים, האם הוא לא מושפע מאופי הטיפול שהוא מקבל, ומצד שני, יש את הגורמים שאמורים לכאורה ליהנות מהצוואה, ועולה שאלה מה מידת השפעתם עליו בתקופה זו.במידה והוא לא כתב צוואה, ייתכן מאוד שהלחץ שלהם שיכתוב, יוביל לכך שהצוואה תתאים לצרכים שלהם.

זו גם הסיבה שהרבה פעמים כאשר חולים עומדים בסיטואציה עליה החוק מדבר, הרי שלאחר מותם, מוגשת התנגדות לצו קיום צוואה. שכן עולה חשש שתקופת האשפוז השפיעה על החלטתם ושינתה באופן מסוים את בחירתם.

בדיקת צו קיום צוואה בא לבחון את אופי ומצב הצוואה, האם אכן ניתן לאשר אותה, ועל פיה ניתן להגיש התנגדות לצו קיום צוואה. את ההתנגדות יש להגיש לבית משפט תוך 14 יום מיום פרסום הצוואה בעיתונות, במידה ולא מוגשת התנגדות כזו, הרי שהצוואה תתבצע כלשונה. את ההתנגדות יש להציג עם הוכחות שמסבירות מדוע יש קיימת התנגדות לביצוע הצוואה. יש להגיש את ההתנגדות וההוכחות באמצעות עורך דין לבית משפט שיבחן זאת.

אם אתם רוצים להגיש התנגדות לצו קיום צוואה או לבצע בדיקת צו קיום צוואה, זה הזמן לפנות אלינו, לארגון בדרכי, אנחנו נשמח לעמוד לרשותכם. ברשותנו עורכי דין שמתמחים בתחום ואנחנו נעזור לכם להתמודד עם המצב. אתם מוזמנים לפנות אלינו דרך האתר או בטלפון ותוך זמן קצר נדאג לטפל בעניינכם. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
טרנסגנדרים

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: