ישנם זוגות שגם בחייהם וגם במותם לא מעוניינים להיפרד. אז גם אם זה לא תמיד אפשרי, לפחות הם יכולים לכתוב צוואה הדדית, כך שכל אחד יקבל את רכושו של השני או יחלק אותה בצורה דומה.

הרעיון של צוואה הדדית הוא מאוד פשוט, בני זוג מחליטים לכתוב צוואה משותפת, כך שאם אחד מהם הולך לעולמו, כל הרכוש עובר לבן או לבת הזוג השני, ובהמשך מורישים את הכל לילדים או לכל גורם אחר בו מעוניינים. ניתן להגיש בקשה לביטול צוואה הדדית במקרים מסוימים, למשל כשנפרדים או כשמחליטים שלא לעשות צעד זה, כמו כן ניתן להגיש בקשה אחרי שצד אחד נפטר ואם הצד השני לא רוצה או לא יכול לקיים את הצוואה.

מלבד זאת, ניתן להגיש התנגדות לקיום צוואה. התנגדות זו מוגשת בדרך כלל על ידי מי שחושב שהוא מופלה מסיבה כזו או אחרת, לחילופין מסיבות אחרות, למשל, אם מתברר שהצוואה כוללת אנשים שלא אמורים להיות בה, או שחסרים בה אנשים מסוימים. התנגדות לקיום צוואה יכולה להיות מוגשת גם במקרים בהם מתברר שמי שכתב את הצוואה, עשה זאת בלחץ של גורמים מסוימים. אפשרות נוספת היא, שתוגש התנגדות לקיום צוואה, אם מתברר שמי שאמור ליהנות ממנה, הוא בעל חוב. במקרה כזה נושים יכולים לדרוש שהחלק שלו לא יגיע אליו אלא להסדר החוב.

בשביל להגיש התנגדות לקיום צוואה, צריכה להיות מוגשת בקשת צו קיום צוואה. בקשה זו מוגשת על ידי שאמור ליהנות מהצוואה. אחרי שמוגשת בקשה זו, הרי שיש לפרסם בציבור, שקיימת צוואה ואם מישהו מתנגד לקיומה עליו להגיש התנגדות.

חשוב להבהיר, כל התהליך לוקח זמן אך הוא בדרך כלל מתקיים בהנחה ולא הכל מסודר ומאורגן. כלומר אם יש יורשים וודאים והכל ברור, הרי שאין שום בעיה לקיים את הצוואה כלשונה, כולל צוואה הדדית, במידה ולא ברור מי היורשים או שיש ספק לגבי חלק מהם, הרי שאז תוגש התנגדות וייתכן מאוד שהתהליך יתרחש יותר זמן.

לסיום, אם אתם מחפשים עוד מידע בנושא, אתם מוזמנים לפנות אלינו. ארגון בדרכי מייצג אנשים מכל חלקי האוכלוסייה, כולל מי שרוצים להגיש ביטול צוואה הדדית או התנגדות לקיום צוואה מסיבות שונות. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ועורכי הדין שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם בכל עת ולעזור לכם בתהליך המשפטי. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
הסתלקות מירושה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: