אחד הרגעים הרגישים ביותר ביחסים בין בני המשפחה, הוא פתיחת הצוואה ולראות כיצד מחולק העיזבון, כשכאב אבדנו של המנוח עדיין לא הוקל. כשהמנוח משאיר אחריו צוואה, ניתן להגיש בקשה למתן צו קיום צוואה.את הבקשה למתן צו קיום צוואה מגישים לבית המשפט, ובאמצעות הצו בית המשפט יכול לקיים את הצוואה כלשונה, אם לא מוגשת התנגשות.
 
בני זוג רבים בוחרים לערוך צוואה הדדית. בדרך זו שני בני הזוגות חותמים על הצוואה משותפת, לפי הראשון שיסתלק מהעולם יוריש לצד השני את כל רכושו וכספו, וזה יחליט כיצד להוריש אותם בבוא העת. אך יש מקרים בהם מוגשת בקשה לביטול צוואה הדדית, למשל כשבני הזוג מתגרשים או מחליטים לשנות את הצוואה מסיבות אחרות. לשם ביטול צוואה הדדית וכתיבת נוסח צוואה חדש, יש לקבל מהצד השני הסכם לביטול הצוואה. על פי החוק בישראל ניתן להגיש ביטול שכזה רק אם שני בני הזוג בחיים. אם אחד מבני הזוג לא בחיים, ניתן לבצע את השינוי כל עוד העיזבון לא חולק ומי שאמור ליהנות מהצוואה, עדיין לא קיבל אותו.
 
אולם מה קורה אם המנוח כלל לא ערך צוואה, למי מקרובי משפחתו יעבור רכושו וכספו ואיך מחליטים על כך? לשם כך קיימים דיני ירושה ללא צוואה.
 
החוק מחלק את היורשים לשלוש רמות, שהם על פי הדין בני משפחתו של היורש, מי שהיה בן זוגו ובסדר יורד צאצאיו, הוריו והורי הוריו. זה רק נשמע מסובך, אבל לא ממש. הנה בקצרה שלוש רמות הירושה:
 
ברמה הראשונה כלולים ילדיו של המוריש וצאצאיהם, כלומר נכדיו. הירושה תתחלק שווה בשווה בין הילדים, ואם אחד מהם נפטר, חלקו של הילד יעבור לצאצאיו, כלומר נכדיו של המנוח מהילד הזה.
 
ברמה השנייה, אליה עוברים כשאין למוריש ילדים או נכדים, כלולים הוריו של המוריש וצאצאיהם, כלומר אחיו ואחיותיו של המוריש. גם במקרה זה החלוקה היא שווה. אם הוריו של המוריש אינם בין החיים, הסכום יחולק בין אחיו ואם אחד מהם אינו בין החיים - הסכום יועבר לאחייניו.
 
ברמה השלישית, אליה עוברים אם גם ברמה השנייה אין למי להוריש את הכסף, כלולים סביו וסבותיו של המנוח וצאצאיהם, כמובן גם כאן בחלוקה שווה. אם הם אינם בין החיים, הכסף יחולק לדודיו של המנוח.
 
אם אתם רוצים לדעת עוד על בקשה למתן צו קיום צוואה או דיני ירושה ללא צוואה, אל תהססו לפנות אלינו, ארגון בדרכי. נשמח לעמוד לרשותכם במייל או בטלפון, לענות לכם על כל שאלה ולהציע לכם עזרה בכל תחום ובכל עניין שקשור לנושא.

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: