הרגע בו הגיע הזמן לפתוח צוואה ולראות את חלוקת הכסף והרכוש שהשאירו אחריהם המנוחים הוא אחד הרגעים הרגישים ביותר ביחסים בין בני המשפחה. לעתים רבות בני זוג משאירים ירושות וצוואות זה לזו באמצעות צוואה הדדית. בני הזוג מציינים בצוואה כי כל רכושם וכספם יעבור לבן הזוג לאחר מותם, וכך כשהראשון עוזב את העולם ומניח אחריו את בן הזוג, האחרון מקבל את כל הרכוש וכך נמנעות מריבות משפחתיות.
 
אפשרות שנייה היא להוריש את הרכוש והכסף לצד שלישי. אלו יכולים להיות ילדים או קרובי משפחה אחרים, וכמובן כל יורש אחר, כל אחד על פי צוואתו, כמו חברים קרובים או אנשים אחרים שנתקלנו בהם במהלך החיים והשפיעו עליהם.
 
אפשרות נוספת היא לא להשאיר צוואה כלל. מצב כזה מתרחש בדרך כלל כשמתמודדים עם מוות פתאומי ולא צפוי עוד לפני שחושבים על כתיבת צוואה, או כשהמנוח מחליט לוותר על כתיבת צוואה מרצונו החופשי. המשמעות של אי כתיבת צוואה, היא שבני המשפחה ייאלצו להגיש בקשת צו קיום צוואה. במקרה זה בן או בת הזוג יקבלו מחצית מהעיזבון והשאר יחולק בין הילדים, או יורשים על פי דין.
 
מיהם אותם יורשים על פי דין? שיטת הירושה בישראל מתבססת על פי קשרי הדם בין אבות לבנים, ולכן אם אין למנוח או המנוחה בן או בת זוג, הראשונים לחלוק בעיזבון הם צאצאיו, כלומר הילדים. אם הם נפטרו - נכדיו יקבלו את הירושה. במקרה שלמנוח אין ילדים, העיזבון יעבור להוריו. אם הם נפטרו - אחיו של המנוח יירשו את עזבונו ואם אלה נפטרו - הרכוש יועבר לאחייניו. אם אין למוריש הורים וצאצאים בחיים, אזי העיזבון עובר לסבים והסבתות, ואם הם אינם בחיים - העיזבון יחולק לצאצאיהם, כלומר דודיו של המנוח.
 
אם המנוח כן השאיר צוואה, ניתן להגיש בקשת צו קיום צוואה. באופן זה בית המשפט יכול לקיים את הצוואה כלשונה, אך ניתן להגיש בקשת התנגדות, כמו למשל במקרה שבן או בת הזוג מנושלים מהירושה, שהרי לפי החוק הישראלי אין הבטחת או שריון ירושות וצוואות לבני הזוג.
 
כדי למנוע אי-נעימויות שעלולות להיגרם לבני המשפחה הנותרים בחיים, תמיד כדאי להשאיר צוואה, גם אם אתם בגיל שנהוג לחשוב שעדיין לא צריך כזו, כשאתם צלולים ולא תחת מניפולציות. הצוות המיומן של ארגון "בדרכי" ישמח לעמוד לרשותכם בכל עת, במייל או בטלפון. נשמח לענות על כל שאלה ולהציע לכם עזרה מקצועית ואמינה  בכל תחום שקשור לנושא.

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: