אחד הרגעים הרגישים ביותר שקיימים ביחסים פנים משפחתיים , הוא הרגע בו יש צורך לפתוח צוואה ולראות כיצד מחולק הרכוש והכסף שהשאירו אחריהם המנוח או המנוחה. ישנם מקרים בהם הם מחליטים למנוע מעצמם את אי הנעימות, גם אם אינם עוד בחיים וזאת באמצעות מצבים שונים שנציג מיד.

אפשרות אחת היא באמצעות צוואה הדדית. הרעיון של צוואה זה, שבני הזוג יוצרים צוואה לפיה כל רכושם וכספם, יעבור אחד לשני אחרי מותם. כלומר הראשון שיסתלק מהעולם ישאיר את כל הרכוש וכספו לאדם השני. כך נמנעים מריבות בתוך המשפחה לפחות עד ששני בני הזוג מסתלקים מהעולם. שניהם, אגב, יכולים גם להכריע להעביר את כל רכושם וכספם אל צד ג'.

אפשרות שנייה היא לא להשאיר צוואה. במקרה כזה, הרי שבני המשפחה יצטרכו להגיש בקשה לצו ירושה, במקרה כזה העיזבון יתחלק באופן שבן או בת הזוג יקבלו חמישים אחוז והשאר יתחלק בין הילדים. מצב כזה מתרחש בדרך כלל, כשמהנוח נפטר מוות פתאומי, כשהוא מחליט לוותר על האפשרות לרשום צוואה מסיבות שונות או כשאין קשר לקרובי משפחה מסוימים. יש לציין, שניתן להגיש התנגדות לצו ירושה, במידה ועולות טענות שמלבד בני המשפחה זכאים לירושה עוד אנשים. כמו כן נושים אשר להם המנוח חייב כסף, יכולים להגיש בקשה להתנגדות צו ירושה.

במידה והמנוח כן השאיר צוואה, אז ניתן להגיש בקשת צו קיום צוואה. צו זה מאפשר לבית המשפט לקיים את הצוואה כלשונה. גם במקרה כזה ניתן להגיש בקשת התנגדות, דומה להתנגדות לצו ירושה. הצו מתפרסם בעיתונות ואז ניתן להגיש בקשה בנושא.

חשוב לומר, תמיד עדיף להשאיר צוואה, גם אם מדובר ביחסים רגישים. הרי אחרת מה שעלול להתפתח זה ריב משפחתי ארוך שנים שיפרק את המשפחה ובמקרים בהם מדובר על נכסים בערך כספי גבוה, הרי שהנכסים עלולים לאבד מערכם עם הזמן, מה שעלול להפסד כספי עצום. לכן גם אם זה לא תמיד פשוט או נעים, תמיד עדיף לכתוב צוואה.

אם אתם רוצים לדעת עוד על צוואה הדדית או על בקשת צו קיום צוואה, זה הזמן לפנות אלינו, ארגון בדרכי. הצוות שלנו ישמח לעמוד לרשותכם בכל עת ובכל שעה. אתם יכולים לפנות אלינו במייל או בטלפון ונשמח לעמוד לרשותכם, לענות לכם על כל שאלה ולהציע לכם עזרה בכל תחום ובכל עניין שקשור לנושא. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
הפקדת צוואה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: