על הרבה נושאים בתחום המשפט אנחנו אומרים שמדובר בנושא רגיש וסבוך, וזה נכון. אך קשה להאמין שיש משהו מורכב יותר ושנוי במחלוקת יותר כשמזכירים את המושג המתות חסד. איננו מאחלים זאת לאף אחד, אך זהו אחד הרגעים הקשים והעצובים בחיינו, כשאנו או מישהו הקרוב לנו מגיע למצב של חולה סופני. הנטייה של הלב פעמים רבות היא לתת הזדמנות לכל טיפול מאריך חיים של כמה חודשים או אפילו שנים, גם אם זה עלול לגרום לסבל רב למטופל.
 
המתות חסד אסורות על פי ההלכה היהודית, שפועלת לפי עקרון קדושת החיים בכל מחיר, גם אם זה אומר שהחולה איננו מתפקד עוד למעשה ואין לו שום שליטה על פעולותיו, אך יש אנשים שאינם מעוניינים להיות מחוברים למכונות הנשמה והארכה מלאכותית של חייהם, כשהם לא מסוגלים לדבר או לעשות פעולות פשוטות, ולפעמים ההחזקה בחיים כל כך מלאכותית עד שהאדם אפילו לא מודע למצבו.
 
בשנת 2005 חוקק בישראל חוק החולה הנוטה למות, שנועד להסדיר את זכות הבחירה של החולה על חייו. החוק בא לתת מענה לשני הצדדים של המטבע: גם לדרוש את הזכות לקבל טיפול אך גם את הזכות להימנע מקבלת טיפול ואף להפסיק טיפול שכבר החל. לפי החוק, שיקולו היחיד של הרופא והגורמים המטפלים הוא צרכיו, רצונו ומצבו של החולה ולא של שום גורם אחר.
 
חשוב לציין כי לא מדובר בחוק שמאפשר המתות חסד, אל בחוק שמאפשר למטופלים במצב של חולה סופני להימנע מטיפולים מסוימים, כמו טיפולים כימותרפיים, ניתוחים, חיבור למכונת הנשמה והזנה מלאכותית בהוראה מראש, אם המטופל לא יהיה מסוגל להביע את התנגדותו לטיפול כשיהיה במצב שמצריך אותם.
 
זכות הבחירה של החולה אינה בלעדית ומוחלטת וכפופה לשיקולים נוספים, כדי שלא תהיה בכלל אפשרות לפרש את הדבר כאישור לביצוע המתות חסד. כך למשל, אם ההערכה היא כי לחולה נותרו יותר משישה חודשים, החוק אינו מאפשר להימנע מטיפולים מצילי חיים. רק אם מעריכים כי נותרו לחולה פחות משבועיים המלווים בסבל כבד והחולה אינו מעוניין בהארכת חייו - החוק מאפשר שלא לתת טיפולים נלווים.
 
אתם מוזמנים לפנות אלינו, לארגון בדרכי, ואנו ניתן לכם את המידע המלא על אודות חוק החולה הנוטה למות, המתת חסד בישראל ובעולם. עורכי הדין המומחים שלנו בתחום ישמחו לעזור לכם ולפעול מול הרשויות הקשורות בתחום, במלוא המקצועיות והרגישות הנדרשת.
 

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: