אחד הנושאים שמזה שנים רבות לא יורד מסדר היום, לא רק בישראל אלא בכל העולם המערבי, הוא כל מה שקשור להמתת חסד. זהו ויכוח ישן נושן בין גורמים שונים כולל פסיכולוגים, רופאים, אנשי דת, עורכי דין וכמובן משפחות של חולים סופניים אשר מבקשים לנתק אותם מהמכשירים ולאפשר להם להפסיק לסבול.

במשך שנים היה קיים ויכוח אודות המתת חסד בעד ונגד, מצד אחד עמדו מצדדי קדושת החיים בכל מחיר, גם אם זה אומר שהחולה איננו מתפקד עוד למעשה ואין לו שום שליטה על פעולותיו, ומצד שני עמדו מי שטענו לאוטונומיה של האדם על חייו ואיכותם. נושא זה גרר ויכוחים רבים באקדמיה, פוליטיקה ובמקומות אחרים, והוא התחלק בין ליברלים שטענו בעד המתת חסד לשמרנים שיצאו נגד.

בישראל חוקק בשנת 2005, חוק החולה הנוטה למות, שמטרתו להסדיר את האיזון שבין קדושת החיים לאוטונומיה של אדם על חייו ואיכות חייו. החוק מאפשר לדרוש את הזכות לקבל טיפול אך גם את הזכות להימנע מקבלת טיפול ואף להפסיק טיפול שכבר החל. החוק גם קובע שהדבר היחידי שעומד לשיקולו של הרופא ושאר הגורמים, הוא צרכיו, רצונו ומצבו של החולה ולא של שום גורם אחר. על פי החוק, כל אדם רוצה לחיות אלא אם הוכח אחרת.

לגבי הנושא של המתת חסד בישראל, הרי שהוא לא קיים באופן אקטיבי, כלומר בית המשפט לא אישר עד היום לשום גורם לזרז את סופם של חולים סופניים, יש לציין שבמרבית מדינות המערב נוהגים בדיוק כמו בישראל, היחידה שמתירה המתת חסד אקטיבית היא הולנד. לעומת זאת, בישראל כמו במדינות רבות אחרות בעולם, יש המתת חסד פסיבית, כלומר, מניעת טיפול מאריך חיים. החולה יכול לדרוש שלא להיות מטופל, ובית החולים חייב לקבל את זה למרות שהוא יודע שזה עלול להוביל למותו. מן הסתם, ברוב המקרים מדובר בחולים סופניים אשר מבקשים זאת או חולים במחלות שאין להם מרפא.

לסיום, אם אתם מעוניינים לקבל עוד מידע אודות חוק החולה הנוטה למות וכן אודות המתת חסד בישראל ובכלל, אתם מוזמנים לפנות אלינו, ארגון בדרכי, ישמח להסביר לכם על הנושא ולעזור לכם לפעול מול הרשויות השונות בכל מה שקשור לתחום. אצלנו מועסקים עורכי דין בכירים אשר מתמחים בתחום זה ובכל מה שקשור אליו באופן ישיר או עקיף.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
צוואה הדדית מחיר

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: