צוואות וירושות טומנות לנו לא פעם מצבים מאוד מיוחדים ושונים. מצבים שאנחנו לא מכירים או לא תמיד מוכנים להם. במצב סטנדרטי הרי שאדם כותב צוואה, הוא מוריש בדרך כלל לבני משפחתו הקרובים ביותר את כל רכושו, כספו ונכסיו, אך יש מצבים מסוימים בהם המצב הוא מעט שונה או מסתבך.

למשל, יש מצבים בהם מוגשת בקשה להסתלקות מירושה. כלומר, מצב בו אחד מבני המשפחה מבקש לא ליטול חלק בירושה ומוותר עליה. זה יכול לקרות למשל, כשהורים מחליטים לוותר על הירושה שקיבלו מהסבים והסבתות לטובת הנכדים. כלומר הם מבקשים שהירושה תחלוף על פניהם לדור הבא. יתכן גם הסתלקות מירושה אם מתברר שמדובר בירושה שדורשת מאמץ מסוים, למשל טיפול בנכס או רכוש. הרעיון הוא שלא ניתן להגדיר אדם בתואר בלי רצונו, כלומר אם הוא לא רוצה להיות יורש אז זכותו. ניתן להסתלק מהירושה באופן מלא או באופן חלקי, על פי רצונו.

מצב מיוחד אחר שאנחנו עדים לו בשנים האחרונות, זו צוואה ביולוגית. בשנים האחרונות אנחנו עדים למצב, בו לא מעט אנשים כותבים צוואה בו הם מבקשים להוריש חלק גנטי מהם ליורשים שלהם. כך למשל, גברים מבקשים לשמור את זרעם ולהוריש אותו לנשים שלהם בשביל שיוכלו להיכנס להריון, יש מי שמבקש שחלק מסוים מגופם יושתל ביקיריהם, זאת בהנחה וכמובן והם זקוקים לו. בדרך כלל מי שמכין צוואה ביולוגית הם מי שחשים שהם עומדים בפני סכנת חיים ולא תהיה להם אפשרות להעניק את מה שהם רוצים בצורה רגילה, מדובר על חיילים באזור מלחמה, חולים סופניים, ספורטאי אקסטרים ועוד. חשוב להבהיר, צוואה ביולוגית אפשרית מגיל 18 והיא נכתבת בצורה רגילה כמו כל צוואה אחרת.

בכל אחד מהמצבים הנ"ל, יש להיעזר, כאמור, בעורך דין שמתמחה בדיני צוואות וירושות. מן הסתם, יש לוודא שהכל נעשה כחוק ושכל סיכום יכול לקבל אישור של בית המשפט. יש לציין, שבשני המקרים יתכן שיוגשו התנגדויות, אך בית המשפט יכריע בסופו של דבר על פי טובת העניין תוך כיבוד רצונו של המת.

אם אתם מעוניינים לדעת עוד על נושאים כמו הסתלקות מירושה, צוואה ביולוגית או על נושאים כמו בקשה לתיקון צו ירושה, אתם מוזמנים לפנות אלינו. בדרכי פועל שנים רבות בכל הקשור לנושא של צוואות וירושות. אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל מידע רב ומקיף בנושא. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
צוואה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: