לא פעם אנחנו יכולים לקרוא בעיתונים הכלכליים וכן בעיתונות הרגילה אודות סכסוכי ירושה והתנגדות לקיום צו ירושה והתנגדות לקיום צוואה מצד גורמים מסוימים, זה בדרך כלל קורה במקרים בהם הירושה מגיע לגורמים מחוץ למשפחה או לגורמים במשפחה אשר לא היו בקשר עם בעל הירושה ויש חשש להשפעה חיצונית לרעה על שינוי הצוואה.

אך לצד מקרים אלו, אנחנו יכולים גם למצוא מקרים של הסתלקות מירושה. מדובר על מקרים בהם, היורש לא מעוניין בירושה ומבקש לא ליטול חלק ממנה. מקרים כאלו ייתכנו מסיבות ערכיות (סכסוך ישן בין המוריש ליורש), סיבות כספיות (מקרים בהם היורש לא יכול לעמוד בתנאי הירושה), חוסר רצון לקבל אחריות על הירושה ועוד. החוק מתיר זאת ומאפשר למי שלא מעוניין ליטול חלק בירושה לא לקחת חלק בה. במקרה כזה, הרי שיראו בו כמי שלא היה יורש מלכתחילה, ועל כן כל תביעה או דרישה שקשורה לירושה לא תגיע אליו. מה שכן, הירושה תצטרך להתחלק מחדש בקרב שאר היורשים, במידה ויש כאלה.

חשוב להבהיר, הסתלקות מירושה יכולה להיות באופן מלא, כלומר מכלל הירושה, ואז היורש לא ייחשב עוד כיורש והוא גם לא יוכל לבוא בדרישות כלפי שאר היורשים או כלפי מנהל העיזבון, אחרי שהסתלק ממנה, וכן ניתן להסתלק מהירושה באופן חלקי, כלומר על בסיס חלק מסוים של הירושה. במקרה כזה, בוחנים את החלק באופן יחסי, ומחשבים אותו מחדש.

כאמור, נושא הסתלקות מירושה שונה כמובן מהתנגדות לקיום צוואה או התנגדות לצו ירושה, במקרים אלו ההתנגדות מגיעה מקרב מי שרוצה ליטול חלק בירושה אך טוען שביצוע צו הירושה נעשה לא כדין או שיש בעיה עם הצוואה. במקרים כאלה בית המשפט יצטרך להכריע, האם אכן נפלה טעות בביצוע הצוואה או שמא היא נכתבה בלחץ חיצוני אסור אשר הופך אותה לפסול.

חשוב להבהיר, שבכל מקרה, יש לבצע את ההליך מול מנהל העיזבון ועורכי הדין שמנהלים את ביצוע צו הירושה, בעזרת עורכי דין אשר מתמחים בנושא של ירושות וצוואות.

לשם כך, אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר. ארגון בדרכי, מעסיק עורכי דין אשר מתמחים בדיני צוואה וירושה. אם הינכם מעוניינים לכתוב צוואה או שהינכם זקוקים להפעלת צו ירושה, מעוניינים להתנגד לצו כזה או שהינכם רוצים להגיש בקשה להסתלקות מירושה, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לרשותכם. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
התנגדות לקיום צוואה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: