מי שקורא מעת לעת מדורי כלכלה, יכול למצוא שם ידיעות שונות אודות צוואות וירושות ובעיקר התנגדות לקיום צוואה, אשר לא פעם מעלים את השאלה, האם מדובר בידיעות שקשורות לעולם הכלכלה או לעולם הרכילות. אך האמת היא, שצוואות וירושות בקרב משפחות שונות, מהווה נדבך כלכלי מאוד חשוב ומעורר שאלה רבות בנושא זה.

מן הסתם, לא רק גורמים בעלי השפעה ומעמד כלכלי מוצאים את עצמם במאבקים שונים על רקע התנגדות לצו קיום צואה. גם במשפחות רגילות אנחנו יכולים למצוא לא פעם סיטואציות שכאלה, בוודאי אם מדובר במשפחות שהיחסים ביניהם הוא לא אידיאלי מלכתחילה.

לפני שנסביר כיצד אפשר לפתור את זה, נסביר מה זאת אומר התנגדות לקיום צוואה. ברגע שהמנוח משאיר צוואה הרי שיש צורך לממש אותה. אז מוגשת בקשה למלא צו צוואה. בית המשפט חייב ליידע את הציבור אודות צו שכזה בשביל שמי שירצה יוכל להגיש התנגדות למימוש הצו. אז יש 2 אפשרויות, הראשונה, שאיש לא יגיש התנגדות ואז הצוואה מתממשת כפי שנקבע, האופציה השנייה, אכן מוגשת התנגדות ואז במקרה כזה, יש צורך לפתוח בהליך משפטי לשמוע את ההתנגדויות ולהגיע להחלטה האם הן סבירות ויש לבטל את הצוואה.

במקרים מסוימים ניתן לדלג על מכשול זה באמצעות הסכם חלוקת עיזבון. הסכם זה אומר, שגם אם בצוואה נקבע דבר מסוים, וגם אם חוק הירושה אומר שיש לקיים את הירושה בצורה מסוימת (נניח ואין צוואה), הרי שאם כל היורשים מוכנים ומגיעים להסכמה, ניתן לבצע חלוקה שונה של העיזבון. זה אפשרי במקרה ומגישים התנגדות לקיום צוואה וכן במקרה שלא.

הדוגמא הקלאסית הוא במקרה של עיזבון בדמות נכס. אז יכולים היורשים, להחליט שהנכס יעבור לאחד היורשים בזמן שהוא ישלם להם עליו. כך במקום לחלק את הנכס בין כולם, יש מישהו אחד שמקבל את הנכס ואחראי עליו. הרבה פעמים כשיש בעיות במימוש הצוואה, מנסים להגיע להסכם חלוקת עיזבון מוקדם בשביל להימנע מסיטואציה כלכלית ארוכה שיכולה לפגוע בערך הנכס ולפרק את המשפחה.

לסיום, אם אתם מעוניינים לדעת עוד על הסכם חלוקת עיזבון וכן על כל הסיבות והדרכים להביע התנגדות לקיום צוואה, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, ארגון בדרכי שמח לעמוד לרשותכם. לרשותנו עומד צוות בכיר וייחודי, שישמח לשרת אתכם בכל עת בנושא צוואות, ירושות ובכל מה שקשור לחלוקת צוואות. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
ביטול צוואה הדדית

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: