אחד הנושאים הרגישים, הקשים והעצובים ביותר בחיינו, הוא כשאנו או מישהו הקרוב לנו מגיע למצב של חולה סופני. לעתים טיפול מאריך חיים של כמה חודשים או אפילו שנים יכול לגרום לסבל רב. אחד הוויכוחים הגדולים בעולם המערבי שחוזר שוב ושוב לסדר היום הוא זכות הבחירה של החולה - האם הוא מעוניין להמשיך בחיים או המתת חסד.
 
על פי ההלכה היהודית ולא רק לפיה, יש לפעול לפי עקרון קדושת החיים בכל מחיר, גם אם זה אומר שהחולה איננו מתפקד עוד למעשה ואין לו שום שליטה על פעולותיו, אך יש אנשים שאינם מעוניינים להיות מחוברים למכונות הנשמה והארכה מלאכותית של חייהם, כשהם לא מסוגלים לדבר או לעשות פעולות פשוטות.
 
בניסיון להסדיר את זכות הבחירה של החולה על חייו, חוקק בשנת 2005 בישראל חוק החולה הנוטה למות, החוק מאפשר לדרוש את הזכות לקבל טיפול אך גם את הזכות להימנע מקבלת טיפול ואף להפסיק טיפול שכבר החל. לפי החוק, שיקולו היחיד של הרופא והגורמים המטפלים הוא צרכיו, רצונו ומצבו של החולה ולא של שום גורם אחר.
 
החוק מאפשר להימנע מטיפולים כימותרפיים, ניתוחים, חיבור למכונת הנשמה והזנה מלאכותית בהוראה מראש, אם המטופל לא יהיה מסוגל להביע את התנגדותו לטיפול כשיהיה במצב שמצריך אותם. זכות הבחירה של החולה אינה בלעדית ומוחלטת וכפופה לשיקולים נוספים. כך למשל, אם ההערכה היא כי לחולה נותרו יותר משישה חודשים, החוק אינו מאפשר להימנע מטיפולים מצילי חיים. אם ההערכה היא כי לחולה נותרו פחות משישה חודשים, והוא אינו רוצה שחייו יוארכו, מוצר על פי חוק החולה הנוטה למות למנוע טיפולים רפואיים מאריכי חיים, אך חובה להעניק טיפולים נלווים כמו הזנה מלאכותית, תרופות וטיפולים מקלים. אם מדובר בחולה סופני שמעריכים כי נותרו לו פחות משבועיים, המלווים בסבל כבד והחולה אינו מעוניין בהארכת חייו - החוק מאפשר שלא לתת טיפולים נלווים.
 
אתם מוזמנים לפנות אלינו, לארגון בדרכי, ואנו ניתן לכם את המידע המלא על אודות חוק החולה הנוטה למות, המתת חסד בישראל ובעולם. עורכי הדין המומחים שלנו בתחום ישמחו לעזור לכם ולפעול מול הרשויות הקשורות בתחום, במלוא המקצועיות והרגישות הנדרשת.

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: