בשנים האחרונות שומעים יותר ויותר על אנשים שהם טרנסג'נדרים, מושג זה הפך להיות משמעותי ובעל נראות גבוהה הן בתקשורת, אקדמיה, עולם המשפט ועוד. אם בעבר היו מי שהתכחשו לכך, הרי שכיום בלא מעט מדינות מערביות יש הכרה באנשים אשר מגדירים את טרנסג'נדרים, ואכן הם מקבלים זכויות אשר בעבר הם לא זכו לקבל.

אחד הנושאים החשובים ביותר בכל הקשור לטרנסג'נדרים הוא הנושא של טרנסגנדר בהריון וגידול ילדים. אך לפני שניכנס לנושא זה, חשוב להבין מה זה טרנסגנדר וכיצד הוא בא לידי ביטוי. המונח מתאר אנשים אשר לא מרגישים התאמה בין מי שהם מבחינה ביולוגית, זכר או נקבה, לבין מי שהם מבחינה מגדרית, כלומר בעוד שאצל רוב האנשים יש התאמה בין השניים, הרי שכמות קטנה באוכלוסייה, לא מרגישה את אותה התאמה ולכן הם מתנהלים באופן הפוך, כלומר הגבר מתבטא כאישה מבחינה מגדרית והאישה מתבטאת באופן גברי מבחינה מגדרית. לרוב, טרנסג'נדרים מבקשים לעבור ניתוח לשינוי זהות המין, על מנת להרגיש את אותה התאמה מדוברת.

כעת עולה השאלה, האם טרנסג’נדרים, בפרט כאלה שעוברים ניתוח שינוי זהות המין, יכולים להיכנס להריון? התשובה היא כן, אנחנו מכירים, גם בישראל, מקרים בהם נשים שעברו ניתוח לשינוי הזהות המינית שלהם והפכו להיות גברים למעשה, אשר נכנסו להריון. הסיבה היא שהמערכות הפנימיות בגוף לא השתנו, ויש ביכולתם להיכנס להריון. החוק אגב מאפשר להם גם לבצע ניתוח שכזה וגם להיכנס להריון, מן הסתם. יש לציין שגם במקרים בהם בני זוג מביא ילדים, ועם הזמן הם בוחרים להתגרש, הרי שעל פי החוק, הצד שביצע ניתוח לשינוי זהות מין, נשאר בקשר עם הילדים וזכאי לכל הזכויות כמו בכל מקרה של זוג רגיל (אלא אם יש נסיבות מיוחדות שמונעות זאת).

לפני סיום חשוב להבהיר, החברה הישראלית אומנם מקבלת היום הרבה יותר מאשר טרנסגנדר בהריון, אך עדיין במקומות רבים בארץ הם מתמודדים עם קשיים של אי קבלה, כולל של בני המשפחה שלהם. תהליך הגילוי הוא לא פשוט ובוודאי לא תהליך הקבלה. לצערנו, הדרך עוד ארוכה לתהליך קבלה ופתיחות מוחלטת.

ארגון בדרכי, מאמין לטרנג'נדרים באשר הם לקבל את הזכויות המגיעות להם מתוך גישה של "חיה ותן לחיות", הארגון מתמחה בייצוג טרנסג'נדרים, כולל בעתירות לבג"צ ובעבודה מול הרשויות השונות. אם אתם זקוקים לייעוץ או ייצוג, אנחנו כאן עומדים לרשותכם עם מיטב עורכי הדין בתחום. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
בקשה לרישום הורשה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: