בשנת 2005 חוקק בכנסת חוק החולה הנוטה למות, מה שעומד בבסיס החוק הוא, שאם מדובר בחולה אשר יש הערכה שהוא לא יחיה יותר ממספר חודשים, ניתן לקבל את בקשתו לא להאריך את הטיפול בו, על מנת שלא לגרום לו אי נוחות ולאפשר לו לסיים את החיים בכבוד.

חוק זה עומד על הטווח שבין ערך קדושת החיים לערך זכותו של אדם על גופו והאוטונומיה המחשבתית שיש לו בשביל לבחור האם להאריך את חייו או לא. לחוק זה יש גם משמעות בכל הקשור לעיזבון וצוואה של החולה. בהנחה והוא לא עשה דבר בעניין עד כה, הרי שהוא יכול בזמן שנותר לו, לכתוב צוואה ולקבוע כיצד ירושתו תתחלק.

חוק החולה הנוטה למות גם משפיע במובן מסוים על הרעיון של צוואות הדדיות, בהנחה ובני הזוג מחליטים לכתוב צוואות כאלה. בצוואות הדדיות קובעים שכל הרכוש יעבור לבן או בת הזוג, ובבוא העת הוא יחליט כיצד להוריש את כל הנכסים והכסף. בדרך כלל צוואות הדדיות נכתבות כשמדובר בזוג צעיר להם ילדים קטנים. מאחר וההנחה היא שהילדים לא יוכלו לעשות דבר עם הכסף והנכסים, עדיף שהם יעברו לבן או בת הזוג והם יחליטו מה לעשות איתם. יש לציין שצוואה הדדית יכולה גם לקבוע שכל הרכוש והנכסים יעברו לצד ג', וכן אם אחד מבני הזוג רוצה, הוא יכול לדרוש מהצד השני לבטל אותה וכך הוא יהיה מנוע מלקיים צוואה שכזו.

חוק החולה הנוטה למוות משפיע על הרעיון צוואות הדדיות, מאחר ואם בן או בת הזוג הגיעו למצב בו הם עומדים למות, הרי שהם יכולים להחליט לשנות את הצוואה, או להמיר אותה בצוואה הדדית, כך שכל הרכוש יעבור לבן או לבת הזוג שלהם והם יחליטו מה לעשות עם הרכוש והנכסים. מן הסתם, הם יוכלו לבחור האם לאפשר לילדיהם ליהנות מכל זה או שמא להשתמש בהם בעצמם. חשוב להבהיר שהם יצטרכו גם לדאוג למינוי מנהל עזבון שיהיה אחראי כל הנושא מטעמם.

אם אתם מחפשים ארגון שיעזור לכם בנושא, אתם מוזמנים לפנות אלינו "בדרכי", הצוות שלנו ישמח לעמוד לרשותכם ולשרת אתכם בכל מה שקשור למידע אודות חוק החולה הנוטה למוות וכן בכל מה שאתם צריכים לדעת אודות צוואות הדדיות. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, בכל נושא ובכל עניין. אתם מוזמנים לפנות אלינו דרך האתר או בטלפון. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
בקשת צו קיום צוואה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: