משפחות חד מיניות

הדין הדתי במדינת ישראל איננו מכיר בנישואין של זוגות חד מיניים, הבוחרים בשל כך לקיים את טקס הנישואין שלהם בחו"ל, במסגרת טקס אזרחי. אולם, לאחר שהציגו את תעודת הנישואין שלהם בחזרתם לארץ, יכולים בני הזוג להירשם כזוג נשוי במרשם האוכלוסין, גם כשהם מאותו המין. חוק נישואים חד מיניים מאפשר לזוגות חד מיניים לממש את זכויותיהם המגיעות להם ולבני משפחתם בעתיד.

כיצד מתייחס החוק למשפחות חד מיניות?
בישראל ישנן כיום קרוב ל – 20,000 משפחות חד מיניות. מכיוון שהחוק במדינה איננו מכיר בנישואים בין בני זוג מאותו המין, נחשבים זוגות חד מיניים כ"ידועים בציבור", כלומר – כזוג החי חיים משותפים אך ללא נישואים. בעוד שבמדינות שונות בחו"ל, כמו הולנד, בלגיה, ספרד, דרום אפריקה וגם במסצ'וסטס שבארצות הברית, ישנה גושפנקא חוקית לנישואים כאלה, בישראל הדבר איננו אפשרי. כל זאת, למרות מספרן ההולך וגדל של משפחות חד מיניות בארץ המקיימות משק בית משותף. בנוסף, ישנן משפחות חד מיניות עם ילדים שאינן מקיימות משק בית משותף. הילדים, במקרה זה, מחלקים את חייהם בין שני בתים שונים, בין בתי הוריהם הביולוגיים, שחיים יחד עם בני זוג אחרים.

בכל הקשור למעמדם של ילדים במשפחות חד מיניות, החוק בארץ מאפשר כיום לגדלם במשותף גם אם האב והאם אינם חיים יחד. הילדים מחלקים את חייהם בין ביתו של האב, שחי עם בן זוג, ולביתו של האם, שחיה עם בת זוגה. מכיוון שהשניים אינם יכולים כיום, על פי החוק, לאמץ ילד או להיעזר בשירותי פונדקאות (בארץ), הם בוחרים להביא לעולם ילד עם פרטנרים שאינם מנהלים איתם חיי זוגיות משותפים אלא חולקים איתם ילד ואותו מגדלים יחדיו. 

ולמרות זאת, מדובר בצעד חשוב בהכרה בזוגות חד מיניים, משפחות חד מיניות עם ילדים - צעד שכולנו תקווה שיביא בעקבותיו שינוי ממשי וקבלה של האחר. עד אז, כדי להסדיר את זכויותיהן של משפחות אלו ולממש אותן ככל האפשר, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין, המתמחה בטיפול במשפחות חד מיניות ומכיר היטב את כל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לכך. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
משפחה חד מינית

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: