נישואין חד מיניים בישראל

ישנם לא מעט זוגות חד מיניים בישראל המוצאים עצמם לא אחת נאלצים להתמודד עם בירוקרטיה מסובכת, כדי לשמור על זכויותיהם ועל זכויות ילדיהם, במיוחד במקרה של פרידה ופירוק המערכת הזוגית. נכון להיום נישואין חד מיניים בישראל אינם אפשריים על פי החוק, מה שמאלץ רבים לבחור באפשרות של חתימה על הסכם לחיים משותפים לצורך הסדרת ענייני הממון ועניינים אחרים הרלוונטיים לכל אלה הגרים תחת קורת גג אחת. זאת, בעוד שאחרים בוחרים להינשא בחו"ל, במדינות המאפשרות נישואין חד מיניים. זוגות אלה, שבחרו להתחתן בחו"ל, יכולים להירשם במשרד הפנים לצורך קבלת הטבות מיוחדות, לרבות הטבות מס למשל ורישומם בתעודת הזהות שלהם כנשואים. 

האפשרויות העומדות לרשותם של זוגות חד מיניים
זוגות חד מיניים, המעוניינים להפוך את הזוגיות שלהם לרשמית, יכולים לבחור כיום באחת מתוך מספר אפשרויות במקום באפשרות של נישואין חד מיניים בישראל, שאיננה אפשרית כיום. מכיוון שאפשרות של נישואים חד מיניים בישראל איננה ברת ביצועה, הם יכולים לבחור להתחתן בנישואין אזרחיים בחו"ל או לכרות הסכם, כמו הסכם חיים משותפים, המגדיר באופן רשמי את זכויותיהם ואת חובותיהם, בדיוק כפי שקורה בקרב זוגות נשואים דו מיניים. הסכם שכזה, התקף על פי החוק, מאפשר להם לממש את מלוא הזכויות המגיעות להם בהיותם "ידועים בציבור" או חיים בזוגיות. אפשרות של "ידועים בציבור" היא פתרון נוסף, המשווה את זכויותיהם של הידועים בציבור לאלה של הנשואים. 

מה קורה במקרה של פרידה
נישואין חד מיניים בישראל אינם מותרים על פי הדת, אולם במקרה של גירושין, ובמיוחד לאור רישומם במשרד הפנים לאחר שבחרו להינשא בחו"ל, קיימת עבורם אפשרות של הליך גירושין שאותו ניתן לעבור בבית המשפט למשפחה. במקרה של פרידה וגירושין נשמרות מלוא הזכויות של בני הזוג וילדיהם (במידה וישנם ילדים משותפים) כפי שקובע החוק וכפי שקובע הסכם חיים משותפים, במידה ונחתם כזה בין השניים. מומלץ להסדיר את ענייני הנישואין והזוגיות בעזרת עו"ד, המתמחה בתחום ובקיאה בכל הקשור לנושא נישואין חד מיניים בישראל, כמו עורכת הדין ליאת שטיינברג. באופן זה יכולים בני הזוג ליהנות מ"ראש שקט" ומהידיעה כי זכיותיהם נשמרות, לרבות במקרים של פרידה. 

מוזמנים לקרוא בנוסף:
איך כותבים צוואה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: