אחד התהליכים החדשים שצברו תאוצה בשנים האחרונות הוא צוואה ביולוגית. אם בדיני ירושות וצוואות אנחנו חושבים בדרך כלל על הורשת רכוש, כסף ומקרקעין, כאן מדובר בהורשת החומר הגנטי של האדם, כלומר זרע, ביצית או עוברים של אדם בעלי פוטנציאל חיים, באופן שניתן יהיה להשתמש בהם גם לאחר פטירתו של אדם. המונח נכנס לשימוש בשנת 2001 בפועלה של עו"ד אירית רוזנבלום וארגון משפחה חדשה.

 

למי מיועדת צוואה ביולוגית? לגברים ולנשים החיים באזורי מלחמה, לחיילים וחיילות המסכנים את חייהם, ספורטאים וספורטאיות בתחומי האקסטרים, חולים סופניים, אנשי ונשות שירות הביטחון וכל גבר ואישה העובדים במקצועות מסוכנים.

 

בישראל ישנם מספר סוגי צוואות: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה. עריכת צוואה ביולוגית דומה בבסיסה לניסוח צוואה בעדים. המוריש עצמו מנסח את הצוואה בסיוע עורך דין מוסמך ובקיא בתחום. המסמך מנוסע באופן בלתי ניתן לפרשנות באשר לרצונו של המוריש להוריש את זרעו או ביציותיה, וכולל הוראות מפורשות בנוגע לדרך שבה הוא מבקש שיעשה שימוש בחומר הגנטי שלו לאחר פטירתו. כמו בסוגי צוואות אחרים, על שני עדים להיות נוכחים בחדר בעת החתימה על הצוואה הביולוגית.

 

מימוש צוואה שכזו נתקל בקשיים, מכיוון שהיא עדיין אינה נכללת בחוק הירושה. אולם בית המשפט הכיר בפועל במעמדה של צוואה ביולוגית כבר ב-2011, כשבית הדין לענייני משפחה בחדרה עסק בבקשתו של ברוך פוזניאנסקי שנפטר בגיל 25 ממחלת הסרטן. פוזניאנסקי הותיר צוואה ביולוגית, שלאחר פטירתו יצא הוריו ובסיוע ארגון "משפחה חדשה", למאבק משפטי לצורך קבלת החומר הגנטי במטרה להגשים את רצונו. בית המשפט פסק כי הצוואה הביולוגית אכן מבטאת את רצונו האחרון והסופי של הנפטר.

 

כדי להביא למימוש צוואה בכל סוגי צוואות כפי שהמוריש התכוון, ללא סטיות, ללא פסילות וללא השפעות של בעלי אינטרסים, אתם מוזמנים לפנות לעורכת הדין ליאת שטיינברג וארגון בדרכי. כאן נסייע לכם במלוא הרגישות לערוך רישום נכון של צוואה על פי כל הכללים ותוך התייחסות לכל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לכך והצרכים שלכם.

 

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: