כשהתחתנתם, הבטחתם זה לזו שתהיו ביחד עד המוות, מן הסתם, ברוב המקרים, אחד מכם יסתלק מהעולם קודם לכן, אך בעזרת צוואה הדדית כל צד יכול להמשיך ליהנות ממה שהצד השני מוריש לו באופן מלא ושוויוני.

צוואה הדדית הוא יחסית דבר חדש, בשנת 2005 הוא קיבל מעמד משפטי בעקבות תיקון שהוכנס בחוק הירושה. הרעיון שעומד בבסיס צוואה שכזו הוא שמדובר בחוזה בין שני בני הזוג אשר  מורישים אחד לשני את רכושם וכספם, כך שכל צוואה מבוססת על הצוואה של הצד השני. כלומר, לוקחים את שתי הצוואות ומשווים ביניהן. על כן לא ניתן להתייחס לכל צוואה בנפרד אלא לשתיהן ביחד.

כמובן שיש לצוואה הדדית מחיר והיא, שכל צד מקבל בדיוק את מה שהוא נותן והוא לא יכול לתת לגורם אחר שום דבר שהוא עצמו מקבל. חסרון אחר של צוואה הדדית הוא, במידה ורוצים להגיע למצב של ביטול צוואה הדדית מסיבות שונות (בדרך כלל זה נובע מסיבות של שינוי בסטטוס הזוגי), הרי שבני הזוג עלולים למצוא את עצמם בבעיה, מאחר וזה דורש הגדרה של שווי הירושה, ולא פעם זה מוביל לתהליך משפטי ארוך ומסובך.

היתרון של צוואה הדדית הוא, ששני בני הזוג מחליטים ביחד מה יקרה לרכוש שלהם אחרי מותם. הרבה פעמים מדובר על רכוש משותף אך לא פעם קשה לקבוע למי בדיוק שייך הרכוש, הצוואה פותרת בעיה זו. כמו כן, האפשרות לקבוע זאת באמצעות צוואה הדדית, יכולה למנוע חיכוכים רבים שעלולים אפילו להוביל לפירוק הזוגיות.

חשוב לזכור, לשם כתיבת צוואה הדדית יש לפנות אל עורך דין אשר מתמחה בנושא זה ומתמחה בשאלה איך מוציאים צו ירושה. רק עורך דין אשר מתמחה בדיני ירושות וצוואות, ידע לכתוב צוואה הדדית אשר תענה על הצרכים של שני בני הזוג מחד ומאידך תענה על הצרכים המשפטים העולים בנושא. חשוב מאוד להגיע להסכמה בין בני הזוג אודות כתיבת הצוואה ואופן הפעלתה, לפני שניגשים לעורך דין לכתוב אותה.
לסיום, אם אתם מעוניינים לדעת עוד על צוואה הדדית וכן על ביטול צוואה הדדית במידת הצורך, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר. ארגון בדרכי ישמח לעזור לכם, לענות על כל שאלותיכם, וכמובן לעזור לכם לנסח צוואה הדדית. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום דרך האתר, במייל או בטלפון.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
הסתלקות מירושה

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: