אחד הנושאים הרגישים בחיי המשפחה הוא רגע חלוקת העיזבון. אמנם לא מעטים מותירים צוואה לפני לכתם מן העולם כדי למנוע סכסוכים וקרבות על הירושה, אולם לא מעט פעמים קורה שהמנוח לא השאיר צוואה ממגוון סיבות. כאן נכנס צו הירושה, צו משפטי מטעם הרשם לענייני ירושה שמסדיר את חלוקת העיזבון של אדם שנפטר ולא ערך קודם לכן צוואה. לזה קוראים קיום צו ירושה.
 

תפקידו של צו הירושה הנו להצהיר על זהות היורשים וחלקם בעיזבון. צו זה נדרש בכל מקרה בו נפטר אדם מבלי שהותיר אחריו צוואה. במצב זה, על היורשים על פי חוק יהיה להגיש בקשה לקבלת צו ירושה ולהתחיל בתהליך של קיום צו ירושה.

 

ומיהם אותם יורשים על פי חוק? שיטת הירושה בישראל מתבססת על פי קשרי הדם בין אבות לבנים, ולכן אם אין למנוח או המנוחה בן או בת זוג, הראשונים לחלוק בעיזבון הם צאצאיו, כלומר הילדים. אם הם נפטרו - נכדיו יקבלו את הירושה. במקרה שלמנוח אין ילדים, העיזבון יעבור להוריו. אם הם נפטרו - אחיו של המנוח יירשו את עזבונו ואם אלה נפטרו - הרכוש יועבר לאחייניו. אם אין למוריש הורים וצאצאים בחיים, אזי העיזבון עובר לסבים והסבתות, ואם הם אינם בחיים - העיזבון יחולק לצאצאיהם, כלומר דודיו של המנוח.

 

קיום צו ירושה יכולים כאמור לדרוש רק היורשים על פי דין. אולם בקשה לתיקון צו ירושה יכול להגיש כל אדם המעוניין בכך. מתי נבקש תיקון צו ירושה? כשמתגלות עובדות או טענות שהרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים לא ידע עליהן בזמן מתן הצו. במקרה שבו הרשם השתכנע בנימוקי תיקון צו ירושה, הוא יפרסם על כך הודעה ברבים וישלח הודעה ליורשים על פי דין.

 

אמנם כל אחד יכול להגיש בקשה, אך חשוב לציין כי הפעולה כרוכה באגרה בגובה 496 שקלים, נכון לפברואר 2016. הסכום לא ייגבה במקרה שהתיקון מתבקש בשל טעות של הרשם כגון שגיאת כתיב  וכד'.
כדי למנוע מצב של טעויות בנושא קיום צו ירושה, מומלץ להסתייע בשירותיהם של עורכי דין המתמחים בתחום העיזבונות והירושות. אתם מוזמנים לפנות כבר כעת אלינו במשרד בדרכי. עו"ד ליאת שטיינברג תייעץ ותלווה אתכם בכל שלב של ההליך, עד לסיומו לשביעות רצונכם המלאה.

 

הסכם "שומר גוף"

הינו סימן מסחר רשום.

צור קשר: